Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Začeci ekonomije kao samostalne nauke ". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
Uvod
Ekonomija je nauka koja se bavi izučavanjem zakonitosti i pojava koje se dešavaju u proizvodnji, razmeni, raspodeli i potrošnji. Njen osnovni cilj je da nas nauči kako od oskudnih resursa, a resursi su uglavnom uvek ograničeni, da napravimo to jest proizvedemo materijalna dobra, odnosno proizvode koji će imati svoju upotrebnu vrednost. Tri osnovna pitanja koja Ekonomija postavlja pred sebe su: “šta, kako i za koga“, odnosno šta proizvesti, na koji način to proizvesti i kome to plasirati odnosno prodati. Ekonomija u najčešćem broju slučajeva polazi od zadnjeg pitanja odnosno od toka kome prodati. Brojnim ekonomskim analizama tržišta i potrošača prvo utvrdjujemo šta potrošači žele i kakve su njihove pretenzije, da bi dobili jasnu sliku o tome kako će se naš proizvod pokazati na tržištu i da li će se kupovati. Jer nema svrhe proizvoditi nešto, što nema ko da kupi.
Sa razvojem društva razvija se i sama ekonomija. Ranijih godina ekonomiju su smatrali isključivo društvenom naukom, međutim danas u razvijenim kapitalističkim zemljama, prvenstveno u SAD, na ekonomiju gledaju kao na primenju granu matematike.
Savremenu ekonomiju možemo podeliti na tri osnovne grane a to su:
Mikroekonomija – koja proučava zakonitosti koje vladaju u jednom gazdinstvu ili preduzeću.
Makroekonomija – koja izučava privrednu ekonomiju na nacionalnom nivou i
Mezoekonomija – koja proučava veze između mikro i makro ekonomije.
1. Pojava ekonomije kao samostalne nauke
Reč ekonomija proističe iz dve grčke reči:
Oikos – što znači kuća, gazdinstvo i Nomos – što znači zakon, pravilo, red.
Prostim rečima rečeno ekonomija označava pravilo u radi i gazdinstvu.
Pojam „Ekonomija“ javlja se veoma rano, još početkom petnaestog veka, ali ne kao zasebna nauka već kao grana prve naučne discipline odnosno filozofije. Što nam ukazuje na važnost i ulogu ekonomije u razvoju i napretku čovečanstva.
Sve do pojave kapitalizma ekonomija se razvijala i izučavala u okviru filozofije.
Kapitalizam kao društveni poredak prvo se javlja u zapadnoj Evropi i to prvo u Engleskoj, zatim u Francuskoj, Nemačkoj, Italiji...Kapitalizam predstavlja sasvim novi društveno – ekonomski poredak. To je sistem koji se razvija na industrijskoj revoluciji, u korenitoj promeni razvoja ljudskog društva u svim njegovim sverama. Posebno dolazi do procvata u razvoju ekonomije društva, što postaje baza za razvoj nauke i kulture, umetnosti i svih svera društvenog života u tom kontekstu tj. u tim okolnostima. Javlja se neophodnost pojave ekonomije kao zasebne nauke.
U sedamnaestom veku ekonomija kao nauka dobija atribut politička ekonomija. Reč politička potiče takođe od grčke reči Polis što označava pojam država, društvo, grad.
Slobodnim rečima iskazano znači da ekonomija dobija društveni karakter. Ona ovaj karakter dobija iz razloga što pojavom kapitalizma dolazi do ogromnog razvoja društva i samog tržišta na kome dolazi do što većeg i šireg povezivanja robnih proizvođača tj. dolazi do produbljivanja društvene podele rada između različitih robnih proizvođača čime ekonomija sve više dobija društveni karakter.
2.Uvod u ekonomiju
...
--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!